Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ljekarske komisije raspuštene zbog sumnje da su korumpirane * Ljekarske komisije raspuštene zbog sumnje da su korumpirane * Krivokapić: Veljović rukovodi pokretom
Veljović: Na djelu etnički inženjering
* EPCG za sponzorstva i donacije dala 1.400.000 * Ukloniti prepreke za strane investitore * Kotoranin pronađen mrtav u automobilu * Za procjenu isplativosti garaža preko 60 hiljada
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-04-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boris Raonić, predsjednik Građanske alijanse:
Očigledno je da koncept ekspertske vlade ne daje željene rezultate.

Vic Dana :)

Došao policajac u video klub da izabere film. Pita radnicu za pultom da mu preporuči neki Vestern. Pita ga da li je gledao DOBAR LOš ZAO... Policajac će na to:
- Nisam ni jedan, dajte mi sva tri...
Razgovor apsolvenata na državnom fakultetu:
- Kolega, koliko još imate ispita do kraja?
Razgovor apsolvenata na privatnom fakultetu:
- Kolega, koliko još imate rata do kraja?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2021-04-10 MEĐUNARODNA ORGANIZACIJA ZA LJUDSKA PRAVA AMNESTI INTERNEŠENAL U IZVJEŠTAJU ZA 2020. O CRNOJ GORI UPOZORILA
Naslovnica izvještaja Amnesti
internašenala za 2020. godinu
Napadi na novinare ostaju nerasvijetljeni U izvještaju istaknuto da odgovor na epidemiju korona virusa uz povredu prava na slobodu kretanja, mirno okupljanje, nediskriminaciju i privatnost, kao i nekažnjavanje za ratne zločine, mučenja i druga zlostavljanja, te napade na novinare ostaju otvorena pitanja u Crnoj Gori
Dan - novi portal
Odgovor Vlade na epidemiju korona virusa uz povredu prava na slobodu kretanja, mirno okupljanje, nediskriminaciju i privatnost, kao i nekažnjavanje za ratne zločine, mučenja i druga zlostavljanja, te napade na novinare ostaju otvorena pitanja u Crnoj Gori, ocijenjeno je iz međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenal (AI). To su naveli u godišnjem izvještaju o stanju ljudskih prava u svijetu, koji tretira dešavanja u 2020. godini.

– U avgustu je opoziciona koalicija tijesno pobijedila na parlamentarnim izborima, zaključujući time 29 godina dugu vladavinu Demokratske partije socijalista i njenog lidera Mila Đukanovića, koji je bio ili premijer ili predsjednik. Taj period su karakterisali korupcija, kršenje ljudskih prava, medijska represija i nekažnjivost ratnih zločina. Crna Gora je bila jedina evropska zemlja u kojoj su, kao dio kovid-19 mjera kontrole, objavljena imena pojedinaca koji su poslati u samoizolaciju – navodi se u izvještaju.

Ističe se da su pripadnici Srpske pravoslavne crkve protestovali zbog zakona iz 2019. godine, tvrdeći da se njime omogućuje državi da zaplijeni crkvenu imovinu.

– U maju, policija u Nikšiću uhapsila je vladiku i sedam sveštenika nakon demonstracija u toku zabrane okupljanja u vezi s pandemijom korona virusa. U junu je policija pretukla demonstrante tokom opozicione okupljanja u Budvi – piše u izvještaju.

Tvrdi se da zločini po međunarodnom pravu, počinjeni devedesetih godina, niti su istraženi niti gonjeni.

– Evropski sud za ljudska prava smatra za neuspjeh Crne Gore da obezbijedi pravdu za sedam rođaka bošnjačkih izbjeglica koje je crnogorska policija prebacila 1992. godine snagama bosanskih Srba i kasnije su ubijeni – navode iz AI.

Istaknuto je da državni tužilac nije uspio efikasno istražiti navode da je policija koristila metode za mučenja, uključujući električne šokove, kako bi od osumnjičenih lica izvukla „priznanja“.

– Nastavljena je nekažnjivost za ranije napade na novinare, uključujući novinara istraživača Oliveru Lakić, na koju je pucano 2018. godine. U decembru NVO Akcija za ljudska prava urgirala je prema državnom tužiocu da pruži zaštitu Oliveri Lakić, nakon plana za atentat na nju koji je otkriven – navedeno je u izvještaju.

Tvrdi se da je u januaru pokrenut postupak protiv troje novinara, pritvorenih do 24 sata, zbog „izazivanja panike i uzmemirenja javnosti“ a dvoje je procesuirano.

– Nekoliko građana je na sličan način privedeno, četvoro njih zbog objavljivanja „lažnih vijesti“ o kovid-19 na društvenim mrežama; tri su bila optužena. Žalbeni sudovi su ukinuli osuđujuće presude za još dvije osobe prema zakonu kojim se omogućuje kritika zvaničnika onlajn – istaknuto je u izvještaju AI.

M.V.


Povećan broj slučajeva nasilja u porodici
Kako je ukazano iz međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenal (AI), u julu prošle godine crnogorski parlament usvojio je zakonodavstvo kojim se prepoznaju istopolna civilna partnerstva, iako registrovani partneri ne bi smjeli usvojiti ili hraniti djecu – piše u godišnjem izvještaju AI.
Pojašnjava se da su nevladine organizacije za prava žena osnovale koaliciju za podršku ženama koje doživljavaju nasilje u porodici pošto je za 20 odsto došlo do povećanja sudskih slučajeva i poziva u Centar za ženska prava.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"